Jak ustawić meble w pokoju? Praktyczne wskazówki, które warto znać

W czasie aranżacji pomieszczeń w domu niezwykle ważny jest sposób, w jaki ustawione zostaną meble. To od ich ułożenia zależy zarówno to, czy wnętrze będzie funkcjonalne, jak i to, czy pokój będzie wydawał się stylowy i przestronny. Jak ustawić meble w pokoju, by osiągnąć aranżacyjny sukces? Poznaj kilka sprawdzonych wskazówek, które pomogą Ci uporać się z tym niełatwym zadaniem!

Chcesz ustawić meble w pokoju? Znajdź punkt centralny!

Ustawiając meble w pokoju, warto najpierw odnaleźć punkt centralny pomieszczenia. Jest to coś, co przyciąga wzrok patrzącego w pierwszej kolejności. Przykładowo może to być wielkie okno, wnęka, kominek, telewizor, sofa czy łóżko. Zależy on przede wszystkim od rodzaju i przeznaczenia pokoju.

Kolejnym krokiem, po wskazaniu najważniejszego punktu we wnętrzu, jest zastanowienie się nad tym, w jaki sposób można go podkreślić. Przykładowo, jeżeli punktem tym jest znajdujący się w salonie telewizor lub kominek, można zaaranżować obok przestrzeń przeznaczoną do odpoczynku. Jest to możliwe na przykład przez postawienie nieopodal wygodnej sofy czy dużego fotela. Z kolei, jeżeli punktem centralnym jest sypialniane łóżko, podkreślić można je przez dobór odpowiednich stolików nocnych. Przydatne mogą okazać się także właściwie dobrane punkty oświetleniowe oraz dekoracje, które będą akcentować wybrane meble.

Jak ustawić meble w pokoju? Cenne wskazówki

Meble w pokoju powinieneś zacząć ustawiać od największego elementu. Oznacza to, że w pierwszej kolejności musisz zastanowić się, gdzie chcesz, żeby znajdowały się przedmioty o dużych gabarytach – jak szafy, łóżka, sofy czy stoły. Jest to istotne przede wszystkim w przypadku małych pomieszczeń. Często nie dają one możliwości dowolnego ustawienia mebli, trzeba więc wybrać opcję, która jest możliwa, a przy tym okaże się stylowa i praktyczna.

Kolejnym krokiem jest dopasowanie pozostałych mebli do tych największych, które znalazły już swoje miejsce. Niektóre połączenia są niezwykle uniwersalne i sprawdzą się w większości pokoi. Do takich rozwiązań zaliczyć można na przykład stolik i fotel obok sofy, krzesła przy jadalnianym stole, komodę w pobliżu szafy czy stolik nocny obok łóżka.

Ustawiając meble w pokoju, nie można jednak zwracać uwagi tylko na wystrój wnętrza. Ważna jest także jego funkcjonalność. Istotne, żeby wyposażenie umożliwiało swobodne poruszanie się po pomieszczeniu. Meble nie mogą stać zbyt blisko siebie ani blokować otwierania drzwi lub okien. Powinien być zapewniony swobodny dostęp do każdej szafki czy półki. Ważna jest także odległość – na przykład kanapa nie może być postawiona zbyt blisko lub zbyt daleko od telewizora, bo jego obraz będzie niewyraźny.

Jak widzisz, ustawianie mebli w pokoju to prawdziwa sztuka – szczególnie jeśli rozkład pomieszczenia pozostawia wiele do życzenia pod względem funkcjonalności. Szeroki wybór mebli, które doskonale sprawdzą się w nawet najbardziej wymagających wnętrzach, czeka na Ciebie w ofercie naszego sklepu. Sprawdź, które z nich najlepiej uzupełnią aranżację Twojego domu!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium